Celem tego artykułu jest przegląd tradycyjnych metod obrazowych używanych w diagnostyce miażdżycy tętnic kończyn dolnych. Omówiono następujące metody badań: angiografię, tomografię komputerową, ultrasonografię i rezonans magnetyczny i ich modyfikacje. Artykuł ten zawiera opisy, zalety i wady każdej z omawianych technik obrazowania. Wiedza ta została oparta zarówno na publikacjach naukowych, jak (...)
WięcejPrzewlekła niedrożność (CTO) tętnic kończyn dolnych jest ciągle dużym wyzwaniem, najczęściej rekanalizację zamkniętego odcinka naczynia przeprowadza się sposobem subintymalnym, który nie zawsze jest skuteczny. Ciągle trwa dyskusja, czy jednak rekanalizacja intraluminalna nie daje lepszych wyników odległych. Stosunkowo nowym urządzeniem do rekanalizacji intraluminalnej jest cewnik Crosser, skuteczność tego urządzenia została poddana (...)
WięcejCelem tego artykułu jest przedstawienie bezpieczeństwa i doraźnych efektów rewaskularyzacji wewnątrznaczyniowej tętnic kończyn dolnych, które mogą stanowić ważny element opracowania optymalnej metody inwazyjnego leczenia przewlekłego niedokrwienia kończyn dolnych w kraju.
WięcejU pacjentów z przewlekłym krytycznym niedokrwieniem kończyn dolnych (CCLI) są spostrzegane zmiany naczyniowe dotyczące nie tylko kończyn dolnych, ale i innych obszarów układu naczyniowego.
WięcejW ostatnich latach obserwuje się szybki rozwój metod wewnątrznaczyniowych w leczeniu niedokrwienia obwodowego. Niestety długie i mocno uwapnione niedrożności wytyczają często granice dla tych zabiegów. W poniższym artykule prezentujemy swoje pierwsze spostrzeżenia i uwagi dotyczące użycia CTO-Crossera w długich i uwapnionych niedrożnościach.
WięcejW pracy przedstawiono analizę zmian aktywności płytek krwi pod wpływem leczenia dwoma lekami przeciwpłytkowymi — kwasem acetylosalicylowym oraz clopidogrelem — u chorych w IV stopniu niedokrwienia kończyn dolnych w obserwacji odległej. Praca ma charakter pionierski i wskazuje na postępujący słabnący charakter działania tych leków w odstępie czasu, mimo blokowania ekspresji (...)
WięcejPrezentujemy przypadek 70-letniego pacjenta, leczonego z powodu cukrzycy (leki doustne) i miażdżycy zarostowej tętnic kończyn dolnych, który zgłosił się do szpitala z powodu stałych, spoczynkowych bólów stopy lewej i martwicy palca III stopy lewej z naciekiem zapalnym przodostopia. W wykonanym badaniu angio-TK tętnic kończyn dolnych uwidoczniono typowy dla cukrzycy obraz (...)
WięcejPodwójna terapia przeciwpłytkowa, w połączeniu z podawaniem heparyn drobnocząsteczkowych (LWMH), zwiększa ryzyko powikłań krwotocznych. Przeprowadzone analizy agregometryczna i tromboelastometryczna wykazały brak wpływu LMWH na zaburzenia agregacji płytek krwi oraz nieistotny statystycznie wpływ na właściwości skrzepu krwi badane w tromboelastometrze u chorych z krytycznym niedokrwieniem kończyn dolnych.
WięcejCilostazol jest selektywnym, odwracalnym inhibitorem fosfodiesterazy typu 3, który hamuje agregację płytek oraz działa wazodylatacyjnie. Ze względu na swoje działanie lek ten jest stosowany w terapii objawowego, przewlekłego niedokrwienia kończyn dolnych. Lek jest stosowany na świecie od ponad 15 lat, jednak dotychczas nie był powszechnie dostępny w Polsce. W randomizowanych (...)
Więcej