W ostatnich latach stosowanie statyn znacznie się rozszerzyło z powodu ich wysokiej skuteczności nie tylko w obniżaniu stężenia cholesterolu frakcji LDL, ale także w redukcji ryzyka sercowo-naczyniowego. W tej sytuacji ważna jest głębsza znajomość tolerancji i działań niepożądanych statyn nie tylko jako klasy, ale także jako poszczególnych leków. Jak wykazano (...)
WięcejJak należy leczyć pacjenta z dyslipidemią u progu 2015 roku? Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba się zapoznać z najnowszymi badaniami dotyczącymi dyslipidemii, które opublikowano w ostatnim czasie oraz kierować się aktualnymi zaleceniami, takimi jak te zebrane w II Deklaracji Sopockiej — najnowszym dokumencie dotyczącym leczenia i diagnozowania dyslipidemii. Opublikowany (...)
WięcejW badaniu podjęto próbę oceny alternatywnego sposobu przywrócenia drożności udowo-podkolanowej przy zastosowaniu zdalnej endarterektomii.
WięcejCelem pracy była ocena bezpieczeństwa i skuteczności leczenia wewnątrznaczyniowego przewlekłego niedokrwienia kończyn dolnych (PNK).
WięcejZapalenie odgrywa kluczową rolę w powstawaniu i rozwoju miażdżycy tętnic, także u pacjentów z miażdżycą tętnic kończyn dolnych (PAD). Zabiegi rewaskularyzacyjne stanowią czynnik ryzyka, który nasila ten proces, niekiedy prowadząc do powstania restenoz.
WięcejKomórki śródbłonka wyściełające łożysko naczyniowe determinują zachowanie homeostazy wewnątrznaczyniowej. Dysfunkcja tych komórek doprowadza do wzrostu wewnątrznaczyniowego odczynu zapalnego, wykrzepiania krwi oraz jednoczesnego upośledzenia aktywności fibrynolitycznej osocza. Konsekwencją tych zaburzeń jest powstawanie zmian miażdżycowych w tętnicach oraz zmian zakrzepowo-zapalnych w żyłach. Sulodeksyd jest mieszaniną glikozaminoglikanów: heparyny i siarczanu dermatanu, które z (...)
WięcejChromanie przestankowe jest najczęstszym objawem choroby tętnic obwodowych (PAD). Wydłużenie dystansu wolnego od bólu uzyskuje się poprzez leczenie chirurgiczne, endowaskularne oraz odpowiednią farmakoterapię. Inhibitory fosfodiesterazy III (PDE) są grupą leków, które wykazują bardzo silny efekt antyagregacyjny. Oprócz tego mają działanie wazodylatacyjne, hipolipemizujące i antyproliferacyjne, co sprawia, że są przedmiotem licznych (...)
WięcejRokowanie w krytycznym niedokrwieniu kończyn jest złe. Skuteczna rewaskularyzacja ratuje kończynę, poprawia jakość życia i zmniejsza ogólne koszty terapii. Chociaż operacja rewaskularyzacyjna od dawna jest uznaną metodą leczenia, można ją wykonywać tylko u części pacjentów. Alternatywą jest leczenie wewnątrznaczyniowe. Celem badania była ocena średnioterminowych wyników leczenia chorych z krytycznym niedokrwieniem (...)
WięcejNiniejsze zasady stworzono z myślą o zapewnieniu wysokiej jakości świadczenia usług oraz zagwarantowaniu maksymalnego bezpieczeństwa pacjentom poddanym terapii wewnątrznaczyniowej naczyń obwodowych. Zalecenia obejmują zabiegi wewnątrznaczyniowe gałęzi łuku aorty, w tym tętnic szyjnych wewnętrznych, tętnic trzewnych (pień trzewny, tętnice krezkowe, tętnice nerkowe), tętnic kończyn dolnych (tętnice biodrowe, tętnice udowe, tętnice podkolanowe, (...)
WięcejW numerze 1/2009 „Chirurgii Polskiej” ukazał się waż- ny i interesujący artykuł przygotowany przez zespół pana profesora Krzysztofa Ziaji, przedstawiający zalecenia do- tyczące leczenia wewnątrznaczyniowego chorób tętnic, które zaakceptował komitet ekspertów z dziedziny angiologii, chirurgii naczyniowej i radiologii (w którym uczestniczył jeden z nas — R.N.) [1]. Autorom, a zwłaszcza (...)
Więcej