Choroba Rendu, Oslera i Webera (HHT, hereditary hemorrhagic teleangiectasia) jest dziedziczona w sposób autosomalny dominujący, przebiegająca z wieloukładową dysplazją naczyniową, charakteryzującą się teleangiektazjami i malformacjami naczyń tętniczych i żylnych skóry, nosa, płuc, przewodu pokarmowego i centralnego układu nerwowego. Incydenty zakrzepowo-zatorowe występują u pacjentów z HHT rzadko, niemniej jednak ich obecność (...)
WięcejAutorzy przedstawiają przypadek 26-letniej pacjentki, u której w okresie połogu wystąpił zawał jelita cienkiego, poprzedzony 10-dniowym okresem bólów brzucha o niejasnej przyczynie. Po wypisie z oddziału chirurgii wykonano angiografię metodą tomografii komputerowej, w której stwierdzono niedrożność pnia tętnicy krezkowej górnej (TKG). Pacjentka została skierowania do jej udrożnienia i stentowania. Jednak (...)
WięcejCelem niniejszej pracy jest omówienie przypadku 51-letniej kobiety z masywnym obrzękiem żylno-limfatycznym lewego podudzia. Mimo przewlekłego charakteru obrzęku i współistniejących chorób, dzięki zastosowaniu kompresjoterapii połączonej z aktywnością fizyczną, udało się osiągnąć spektakularne efekty zmniejszenia rozmiarów obrzęku i poprawę sprawności kończyny.
WięcejZakrzepica żył głębokich kończyn górnych, związana zwłaszcza z wewnątrznaczyniową implantacją systemów do ciągłej stymulacji, staje się problemem o narastającym znaczeniu klinicznym. W pracy opisano przypadek 69-letniej pacjentki, u której wystąpiła objawowa zakrzepica żyły podobojczykowej we wczesnym okresie po wszczepieniu układu stymulującego serce. W pracy omówiono także aktualne poglądy na czynniki (...)
WięcejPrzewlekłe zakrzepowo-zatorowe nadciśnienie płucne (PZZNP) jest definiowane jako ciśnienie w tętnicy płucnej ≥ 25 mm Hg utrzymujące się powyżej 6 miesięcy od wystąpienia ostrego epizodu zatoru tętnicy płucnej. To dość rzadkie, ale potencjalnie groźne schorzenie jest powodowane częściowym zamknięciem tętnic płucnych przez zorganizowane skrzepliny. Obraz kliniczny jest nieswoisty. Podobnie jak (...)
WięcejW pracy przedstawiono przypadek mężczyzny w średnim wieku z nawracającą zakrzepicą żyły ramienno-głowowej w przebiegu zespołu antyfosfolipidowego. Przedmiotem opisu jest kazuistyczny charakter zajęcia żyły ramienno-głowowej oraz trudności w diagnostyce laboratoryjnej zespołu antyfosfolipidowego.
WięcejIn the 12-month period lasting from 1st December 2007 to 30th November 2008, 48 cases of deep vein thrombosis (DVT) of the lower limbs were diagnosed in the population of Bemowo, a district of Warsaw. The analysis of the incidence of DVT of the lower limbs occurrence at particular times (...)
WięcejDuża, balotująca skrzeplina w żyle ramienno-głowowej jest rzadkim, grożącym życiu powikłaniem zespołu Paget-Schröttera (PSS). W pracy przedstawiono przypadek 21-letniego kulturysty przyjętego na oddział z trwającym od 6 dni bólem i obrzękiem prawej kończyny górnej. W badaniu ultrasonograficznym techniką kolor Doppler uwidoczniono zakrzepicę prawej żyły podobojczykowej z balotującą, dużą skrzepliną w (...)
WięcejZatorowość płucna jest stanem bezpośredniego zagrożenia życia. Stanowi trzeci z kolei, po zawale serca i udarze mózgu, powód zgonów z przyczyn sercowo-naczyniowych. Różnorodność i nasilenie objawów sugerują często inną przyczynę ciężkiego stanu chorego i mogą powodować trudności oraz opóźnienie prawidłowego rozpoznania i rozpoczęcia właściwego leczenia. W diagnostyce różnicowej zatorowości płucnej (...)
WięcejZgodnie z obserwacjami dnia codziennego, jak i doniesieniami z piśmiennictwa powikłania zakrzepowe w przypadku naczyniowych zabiegów rekonstrukcyjnych w obrębie tętnic kończyn dolnych mogą dotyczyć również układu żylnego. W przypadku braku profilaktyki i leczenia antykoagulacyjnego epizody żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej mogą dotyczyć do 15–25% chorych po rozległych zabiegach rekonstrukcyjnych w zakresie aorty (...)
Więcej